YGS Sınav Sonuçları


Lisans eğitimi ya da ön lisans eğitimi görebilmek için eğer sınavsız geçiş hakkınız yoksa mutlaka Yüksek öğrenime geçiş sınavına girmeniz. Bu sınav 160 sorudan oluşur ve cevaplamanız için sizden 160 dakika süre verilir. Bu süre içerisinde sınav tamamlanır. Sınavdan sonra en çok merak ettiğiniz şey doğal olarak sınav sonucunuz olacaktır. Bu sonuncunuz ÖSYM tarafından bir süre sonra açıklanır ve internet üzerinden erişiminize açılır. YGS sonuçlarınızı ÖSYM evinizi basılı olarak göndermez bu sonucu sadece internet aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Açıklanır?

ygs-sonuclariYGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı bilinmeyen bire sorudur. YGS sonuçları son yıllarda çok hızlı açıklanmaya başlanmıştır. Örneğin 2014 yılında sınavdan sonraki cumartesi günü yani 6. Gün açıklanmıştır. 2015 yılında ise sınavlar daha hızlı açıklanmış sınavdan sonra 4. Gün yani Perşembe günü YGS sonuçları açıklanmıştır. Bu süreler yıllara göre farklılıklar göstermektedir.

YGS sınavı sonuçlarını ÖSYM’nin bir sitesi olan https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden öğrenebilirsiniz. Bu siteye adayın T.C kimlik numaranız ve ÖSYM Aday İşlemleri şifreniz ile giriş yaparak sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. YGS sonuçlarında 6 farklı puan türünden sıralamanız ve puanınız hesaplanacaktır. Bunlardan birisiden 180 ham puanı alabilmeniz halinde üniversiteye girişte ikinci adım olan LYS’ ye girebilirsiniz. Herhangi bir puan türünden 180 puan barajını aşabilirseniz sınırlama olmadan tüm LYS’lere girme imkânı elde etmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum

  1. By Haber

  2. By Za

  3. By vip

Bir Cevap Yazın