Son Sorgulamalar

YGS Sınav Sonuçları


Lisans eğitimi ya da ön lisans eğitimi görebilmek için eğer sınavsız geçiş hakkınız yoksa mutlaka Yüksek öğrenime geçiş sınavına girmeniz. Bu sınav 160 sorudan oluşur ve cevaplamanız için sizden 160 dakika süre verilir. Bu süre içerisinde sınav tamamlanır. Sınavdan sonra en çok merak ettiğiniz şey doğal olarak sınav sonucunuz olacaktır. Bu sonuncunuz ÖSYM tarafından bir süre sonra açıklanır ve internet üzerinden erişiminize açılır. YGS sonuçlarınızı ÖSYM evinizi basılı olarak göndermez bu sonucu sadece internet aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

YGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

ygs-sonuclariYGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı bilinmeyen bire sorudur. YGS sonuçları son yıllarda çok hızlı açıklanmaya başlanmıştır. Örneğin 2014 yılında sınavdan sonraki cumartesi günü yani 6. Gün açıklanmıştır. 2015 yılında ise sınavlar daha hızlı açıklanmış sınavdan sonra 4. Gün yani Perşembe günü YGS sonuçları açıklanmıştır. Bu süreler yıllara göre farklılıklar göstermektedir.

YGS Sonuçları Sorgulama

YGS sınavı sonuçlarını ÖSYM’nin bir sitesi olan https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden öğrenebilirsiniz. Bu siteye adayın T.C kimlik numaranız ve ÖSYM Aday İşlemleri şifreniz ile giriş yaparak sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. YGS sonuçlarında 6 farklı puan türünden sıralamanız ve puanınız hesaplanacaktır. Bunlardan birisiden 180 ham puanı alabilmeniz halinde üniversiteye girişte ikinci adım olan LYS’ ye girebilirsiniz. Herhangi bir puan türünden 180 puan barajını aşabilirseniz sınırlama olmadan tüm LYS’lere girme imkânı elde etmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Sultangazi Belediyesi Şikayet

Kurumlar artık iş yüklerini azaltmak ve işlerini hızlandırmak için işlemlerini online sisteme taşımaktadırlar. İnternetten randevu, …

3 Yorumlar

  1. 2- Başvurular 06 – 20 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sınav ücretlerinin son ödeme tarihi ise 21 Ocak 2016’dır.

  2. Gerçek bir sınav deneyimini sınava girmeden yaşayın. YGS Sosyal Bilimler Denemeleri

  3. YGS’ye gireceklere sesleniyorum stres yapmayın çünkü bundan sonraki hayatınız boyunca gireceğiniz en kolay sınav olacak keyfini çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.