Son Sorgulamalar

SRC Belgesi Sorgulama


Araçlarımızı kullanabilmek için o araç için belirlenmiş olan sürücü belgesine ihtiyacımız bulunmaktadır. Hangi aracı kullanmak için hangi belgenin alınacağı Ehliyet Borç Sorgulama ba SRC belgeside sürücülerin alması gereken bir belgedir. Fakat SRC belgesini her sürücü değil ticari iş yapan sürücülerin alması gerekmektedir.

SRC Belgesi Nedir?

SRC belgesi ticaretle uğraşan kişilerin araçlarını kullanabilmeleri için almaları gereken bir belgedir. Src belgesi, ticari araç kullanıcılarının alması gereken belge türüdür. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici vs. ticari araç kullanan şoförler alırlar. Karayolu taşıma kanununa göre eşya, kargo ve yolcu taşıyan diğer bir deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken belgelerin ne olduğunu sıralayacak olursak; bunlardan birincisi sürücü belgesi (ehliyet), ikincisi mesleki yeterlilik (src) belgesi, üçüncüsü ise psikoteknik raporudur. Bu belgelerden birisinin eksik olması durumunda cezai işlem söz konusu olur.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi almak isteyen kişiler Ulaştırma Bakanlığı’nın yetki verdiği kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Bu başvurunun ardından başvuru yapan kişiler bir eğitimden geçirilir ve yapılacak olan sınav sonucuna göre belge almaya hak kazanırlar. Sınav sonucunda 100 üzerinden 60 alınması gerekmektedir.

SRC Balgesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Srce-belgesi-sorgulamaHer belgeyi almak için bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar sizin başvuru yaptığınız belgeye göre değişiklik göstermektedir. SRC belgesi almak için gerekli evraklar ise kimlik fotokopisi, 4 adet vesikalık fotoğraf, diploma fotokopisi ve ehliyet fotokopisidir.

SRC Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer ki daha önceden SRC belgesi sınavına girmişseniz SRC belgesi sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yaparak SRC belgeniz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

SRC belgesi sorgulama işlemi için TIKLAYIN…

 

Bir önceki yazımız olan Özel Plaka Sorgulama başlıklı makalemizde Özel plaka, Özel plaka fiyatları ve özel plaka sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.