SGK Yetim Aylığı Sorgulama


Sigortalının ölmesi durumunda eğer belli şartları daha önceden yerine getirmişse öldükten sonra ihtiyaç sahibi yakınlarına aylık bağlanmaktadır. SSK Ölüm aylığını kimlerin hak ettiğini ve hak etme şartlarına bu konuda değinmiştik. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için “SGK Ölüm Aylığı Sorgulama” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Hak edilen yetim aylığının sorgulama işlemi ise internetten sorgulanabilmektedir. işlemi için henüz online imkanlar bulunmamaktadır. Sorgulama yapmak için SGK’ya gidip işlemlerinizi oradan yapmanız gerekmektedir.

?

Yetim aylığının verilme süresi, çocukların kız veya erkek olmalarına ve engelli olmalarına göre değişebilir.

Eğer kişinin bir engeli yoksa ve erkekse, sigortalı olarak işe girene kadar ve eğer okumuyorsa 18 yaşına kadar alabilir. Kişi öğrenciyse ve orta öğretimi bitirdiyse 20 yaşına kadar, üniversite mezunu ise de 25 yaşına kadar bu aylığı alabilecektir.

sgk-yetim-ayligi-sorgulamaEğer kişinin bir engeli yoksa ve kız ise, sigortalı olarak işe girdiğinde, evlendiklerinde ya da kocasından ayrıldıkları fakat birlikte yaşadıkları durumunda SGK bu durumu tespit ederse aylığı kesilecektir. Kız çocukları için yaşın ya da öğrenci olması gibi bir şart yoktur.

Eğer kişinin bir engeli varsa, %60 düzeyde engelli olduğu tespit edilmesi gerekir. Bu tespitten sonra kişiler yuva kursa da belli yaşa gelseler de öğrenci olmasalar da bu aylığı almaya devam edebileceklerdir.

Yetim aylığının başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumuna gidebilir ya da SGK’nın resmi sitesinden başvuru yapabilirler… Bu adreste form ve dilekçe örnekleri bulunmaktadır. TIKLAYINIZ…

için TIKLAYINIZ…

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum

  1. By İzmirden

  2. By asli

Bir Cevap Yazın