Şahıs Borç Sorgulama


Ülkemizde çalışıp para kazanan herkesin ödemesi zorunludur. Esnaflar, büyük şirketler, memurlar hepsi vergiye tabiidir. Herkes geliri ve yaptığı iş oranında bir mükellefidir.

Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve insanların bilişimi yakından takibi sayesinde internet üzerinden işlem yapma oranı artmış ve insanlarımız işlemlerini internet üzerinden yapmaya başlamıştır. İnternet üzerinden vergi borcu sorgulama işlemi, borç sorgulama, fatura ödeme gibi işlemler artık çok kolay hale gelmiştir.

işlemi için devletin resmi sitelerinden faydalanabilirsiniz. Şahıs borcu insanlarımızın yaptıkları işlere mansuben isimlerine çıkartılan vergi borçlarından oluşmaktadır. Bu borçlar zamanında ödenmeyip gecikmeye bırakıldığında şahıs üzerine bazı yaptırımların yapılması söz konusudur. Bu yaptırımlar eğer ki şahıs maaşlı ise maaşından kesinti, banka hesaplarına el koyma gibi yaptırımlardır.

Şahıs Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şahıs borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi sayfası üzerinden yararlanabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için aşağıda size bir link verilmiştir. Bu link yardımı ile borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

sahis-borcu-sorgulamaİlgili linke tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan ekranda sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler TC kimlik numaranız, nüfus cüzdanı seri numaranız, annenizin veya babanızın TC kimlik numarası veya annenizin kızlık soyadı ve güvenlik numarasıdır. Güvenlik numarası o anda ekranda gördüğünüz sayı ve harflerden oluşmaktadır. İlgili alanlara gerekli bilgileri girip tamam butonuna tıkladığınızda şahıs borç sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Şahıs borç sorgulama işlemi yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan Özel Plaka Sorgulama başlıklı makalemizde Özel plaka, Özel plaka fiyatları ve özel plaka sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaşmak Güzeldir

Yorum

  1. By Özkan

  2. By Yakup

Bir Cevap Yazın