Son Sorgulamalar

PYBS Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı Nedir?


Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı PYBS’ye 12.sınıflar hariç herkes başvuru yapabilecek fakat 8.sınıflar ayrıca bir sınava girmeyeceklerdir. 8.sınıfların PYBS sınav puanının hesaplanmasında bu öğrencilerimizin 8.sınıfta girmiş oldukları TEOG sınavlarında almış oldukları puan üzerinden hesaplanacaktır.

Bu öğrencilerimizin PYBS sınavının hesaplanması için ağırlıklandırılmış ortak sınav puanının bilinmesi gerekmektedir.

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı Nedir?

pybs-puan-hesaplamaTEOG sınavındaki derslerin her birinin ayrı bir ağırlık katsayıları bulunmaktadır. Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanırken ortak sınavlardaki derslerden alınan puanlar o dersin kendi ağırlık katsayısı ile çarpılır. Her bir ders için yapılan bu işlemin sonucunda çıkan sayıların toplamının, derslerin ağırlık katsayı toplamına bölünme ile her bir dönem için dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. İki dönem için ayrı ayrı elde edilen dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının aritmetik ortalaması da öğrencinin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı olarak alınır. Bu puanlama 700 tam puan üzerinden değerlendirilir.

Aşağıda ortak sınavlarda sınavı yapılan derslerin ağırlık katsayıları verilmiştir.

Ders Nu Ders Adı Ağırlık Katsayıları
1 Türkçe 4
2 Matematik 4
3 Fen ve Teknoloji 4
4 Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi 2
5 T.C.İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 2
6 Yabancı Dil 2
TOPLAM 18

 1.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP1)
OSP1 = ((( (SPTürkçe x AKTürkçe + SPMat x AKMat + SPFen x AKFen + SPİnk.Tar.x AKİnk.Tar. + SPYab.Dil x AKYab.Dil + SPDin x AKDin) / AKTop.) / 100) x 700)

2.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP2)
OSP2 = ((( (SPTürkçe x AKTürkçe + SPMat x AKMat + SPFen x AKFen + SPİnk.Tar.x AKİnk.Tar. + SPYab.Dil x AKYab.Dil + SPDin x AKDin) / AKTop.) / 100) x 700)

Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) = (OSP1 + OSP2) / 2

Herhangi bir dersten muafiyeti olan öğrenciler için ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanırken öğrencinin yazılı sınavına girdiği dersler üzerinden değerlendirme yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan 2015 PYBS Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde PYBS sınav giriş belgesi ve PYBS sınav giriş belgesini kaybeden hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.