Son Sorgulamalar

Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?


Günümüzde pasaport çıkarabilmek için yapmamız gerek ilk şey,  bulunduğumuz il veya ilçe emniyet müdürlüklerine gitmek olacaktır. Bu noktalarda Pasaport Şube Müdürlüğü’ne başvurarak müracaat işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Peki ama pasaport çıkarmak için gerekli evraklar nelerdir?

Bordo pasaport yenileme işlemleri için ya da bu pasaporta ilk kez başvuranlar için gerekli evraklar şunlardır:

“2 Adet Biyometrik Fotoğraf, Pasaport Cüzdan Bedeli Makbuzu, Pasaport Harç Bedeli Makbuzu, TC Nüfus Cüzdanı Aslı” gerekli olan evraklardandır. Ayrıca geçmişte pasaport kullanılmış olması durumunda bu husus başvuru esnasında ibraz edilmelidir.

Evraklar arasında mevcut olan biyometrik fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olup, yüz net görülebilecek şekilde 50×60 mm boyutlarında olması gerekmektedir. Fotoğraf güncel olmalıdır ve şapka, toka gibi aksesuarlar fotoğrafta yer almamalıdır.

pasaport-alirken-gerekli-evraklarPasaport bizlere bir ülkeden diğer ülkeye geçiş hakkı tanıyan önemli bir belgedir. Bu sebeple müracaat işlemleri şahsen yapılır. Bilgilerinizin ve evraklarınızın eksiksiz ve güncel olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çalışanlar için çalıştıkları kurumlardan onaylanmış damgalı hususi pasaport talep formu gerekmektedir. Emekliler için ise 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, bir adet kırmızı karton dosya gerekmektedir. Ayrıca 18 yaşından küçükler için muvafakatname; 13-25 yaş arası şahıslar için öğrenci belgesi bulundurulması gereken belgeler arasındadır.

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.