Pasaport Harç ve Ücretleri


Bizlere bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş hakkı tanıyan resmi belgelere pasaport adı verilmektedir. Pasaport belgesine sahip olmak ve bulundurmak için birtakım bedeller ödenmektedir. Pasaportun cüzdan bedeli ve harçları kanunla belirlenir.

01.01.2015 Tarihinden itibaren 82,50 TL olarak belirlenmiştir.

Maliye Bakanlığı’nın 73 seri numaralı Harçlar Kanunu Genel Tebliği’nde bulunan (6) sayılı tarifede mevcut olan aşağıdaki gibidir.

pasaport-alirken-gerekli-evraklar6 Aya kadar: 105,80 TL

1 Yıl için: 154,70 TL

2 Yıl için: 252,40 TL

3 Yıl için: 358,40 TL

3 Yıldan fazla süreli: 505,0 TL

1 Ocak 2015 tarihi itibari ile harç bedelleri yukarıdaki tarifeler baz alınarak yapılacaktır. Bu noktada pasaporta sahip olan veya olacak vatandaşlarımızın bu ücretlere göre hareket etmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz ücretleri Maliye Bakanlığı’na bağlı olan illerdeki Defterdarlıklara ya da Malmüdürlükleri veznelerine yatırabilirsiniz. Bunun dışında Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı olan bankalardan da ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerinizi yaparken alacağınız dekontlarda TC Kimlik Numarası, isim ve soy isim bulunmasına dikkat ediniz. Görevli tarafından atılan ıslak imzanın belge üzerinde bulunmasından ve “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin basılı olduğundan emin olunuz.

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
online pasaport cüzdan bedeli
Paylaşmak Güzeldir

Yorum

  1. By Moto

  2. By Haber

  3. By abilalsezer

  4. By Hida

  5. By seyahatozgurluk

Bir Cevap Yazın