Son Sorgulamalar

Parsel Sorgulama


İmar planına göre topraklar bölümlere ayrılmaktadır. Her bir bölüme parsel adı verilmektedir. Bir parsel bir kişiye ait olabileceği gibi birden fazla kişiye hatta devletlere de ait olabilmektedir. Parseller imar planına göre tarla, arsa gibi çeşitli vasıflarla vasıflandırılırlar.

Vasıflandırma işlemi parselin bulunduğu yerin durumuna göre değişmektedir. Bir parsel önceleri tarla vasfını taşırken daha sonra yerleşim yerlerinin yakınlaşması gibi sebeplerden dolayı üzerine inşaat yapılabilirlik durumuna yani tarla vasfından arsa vasfına dönüştürülebilir.

Emlakçılar, arsa alıp satan kişiler parsel sorgulama işlemi ile yakından ilgilenmektedirler. Bir parselin durumu, üzerinde bulunan yapılar, parsel sahibini öğrenme gibi işlemler parsel sorgulama işlemi ile yapılabilmektedir.

Sizde alacağınız bir arsa, tarla veya bir mülkün durumunu internetten parsel sorgulama yolu ile öğrenebilirsiniz.

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama işlemi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlem için aşağıda size vermiş olduğumuz parsel sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

İlgili linke tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan ekranda sizden ilk önce sorgulamak istediğiniz parselin hangi il ve ilçede bulunduğunu, hangi mahallede bulunduğunu seçmeniz istenecektir. Bu seçimleri yaptıktan sonra parselin bağlı bulunduğu adayı ve ardından bu adanın parsel numarasını seçmeniz gerekecektir. Bütün bu seçimleri yaptıktan sonra sorgula butonuna tıklayarak parsel sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

parsel-sorgulamaParsel sorgulama işlemini yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda size bu parselin üzerinde bulunan yapı bilgileri görünecektir. Bunlar o parselin arsa veya tarla olduğu bilgisi, yüz ölçümü, pafta gibi bilgilerdir.

Parsel sorgulama yolu ile ayrıca sorguladığınız arsanın yüz ölçümünü tam olarak görebilmektesiniz. Sorgulamış olduğunuz parselin bilgilerini görüntüledikten sonra o parselin etrafında bulunan 5 adet parselin de bilgilerini görebilirsiniz. Bu işlem için ekrandaki haritanın sağ üst tarafında bulunan komşu parselleri göster butonuna tıklamanız yeterlidir.

Bir parselin koordinatlarını öğrenme işlemini de aynı şekilde parsel sorgulama yolu ile yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini gerçekleştirdikten sonra ekrandaki haritanın sağ üst tarafında bulunan koordinat indir butonuna tıklayarak ilgili parselin koordinatlarının bilgisayarınıza bir txt dosyası şeklinde inmesini sağlayabilirsiniz.

Parsel sorgulama işlemini yapmak için TIKLAYIN…

Bilgilendirme

– Mekânsal Gayrimenkul Sistemi (MEGSIS) ile tapu ve kadastro bilgilerinin uyumlaştırılma çalışmaları ve kontrolleri kurumumuz tarafından yapılmaktadır.
– Bu uygulama ile MEGSİS kapsamında tapu verileri ile uyumlaştırılması tamamlanmış kadastro bilgilerine ait temel bilgiler sunulmaktadır.
– Görüntülenen kayıtlar ile elinizde bulunan bilgiler arasında uyumsuzluk olması halinde ilgili tapu ve/veya kadastro müdürlüğüne müracaat ediniz.
– Komşu parsel gösterimi 5 adet ile sınırlandırılmıştır.

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
parsel sorgulama, parsel sorgula, turgut özal tıp merkezi laboratuvar sonuçları

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

3 Yorumlar

  1. TKGM parsel pafta sorgulama işlemleri burada!

  2. CBS – Coğrafi Bilgi Sistemi – Tapu Kadastro Parsel Sorgu ve Sorgulama sistemi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.