Son Sorgulamalar

Pagerank (Pr) Sorgulama


Günde yaklaşık 2 saat internetin başında duran bir kişi aşağı yukarı 8-10 tane farklı siteyi rahatlıkla gezmektedir. Bu sitelerin kategorileri aynı olabileceği gibi farklı da olabilir. Peki hiç düşündünüz mü ziyaret etmiş olduğunuz sitelerin ikisi de aynı konuyu anlatmasına rağmen Google tarafından hangi site daha önemli?

Google, botları sayesinde siteleri zaman zaman ziyaret etmekte, içeriklerini görüntülemekte ve bu sitelere puan vermektedir. Google’ın botları sitenizi ziyaret ediyorsa bu sitenizin Google aramalarında çıkabileceğine işarettir.

Pagerank (Pr) Nedir?

Google ziyaret etmiş olduğu siteleri bir değerlendirmeye tabi tutar. Bu değerlendirme, içerik kalitesi, site ziyaretçi sayıları, siteye başka siteler tarafından verilen linkler göz önüne alınarak yapılır. Aslında Google’ın bu değerlendirme kriterlerini tam olarak bilememekteyiz. Bu değerlendirme sonucunda Google sitelere 0 ile 10 arasında bir puan verir. Bu puan o sitenin pagerank değerini gösterir.

Yukarıdaki kriterleri taşıyan sitelerin pagerank değerleri 10’a yakın, bu kriterlerin bir bölümünü taşıyan sitelerin pagerank değerleri de 0’a yakındır. Mesela facebook.com’un PR değeri PR9, twitter.com’un PR değeri PR10 iken google.com’un PR değeri PR9 dur. Yani Google kendine 9 puan, twitter’a 10 puan vermiştir. Pagerank değerleri Google tarafından zaman zaman güncellenmektedir. O yüzden bu yazımız yayınlandıktan sonra bahsedilen sitelerin PR değerleri değişebilir.

Pagerank Önemli midir?

pagerankSon kullanıcı tarafından sitelerin PR değerleri pek önemli değildir. Fakat webmasterlar için bir sitenin PR değeri çok önemlidir. Sitenin PR değeri aynı zamanda o siteyi satarken fiyatını da etkilemektedir. Yani PR değeri yüksek olan siteler genellikle diğer sitelerden daha pahalıya satılmaktadır.

Yeni açılan sitelerin sahipleri Google’da bir yer edinmek, sanal alemde bende varım diyebilmek için sitelerine birçok seo tekniği uygulamaktadır. Bu uygulamaların bir tanesi de PR’si yüksek olan bir site bulup bu sitede yeni açmış olduğu sitenin tanıtımını yapmak veya sitesinin linkini yayınlattırmak. Yeni site sahipleri bu şekilde Google aramalarında sitelerini üst sıralara taşımaya çalışmaktadır.

Pagerank Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Aşağıda size vermiş olduğum linke tıklayarak açılacak olan siteye PR değerini sorgulamak istediğiniz siteleri alt alta yazıp sorgula butonuna tıklayarak PR sorgulaması yapabilirsiniz.

PR sorgulaması yapmak için tıklayın…

Bir önceki yazımız olan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tahlil Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tahlil, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tahlil Sonucu Öğrenme ve Tahlil Sonucu Öğren hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.