Son Sorgulamalar

Özel Plaka Sorgulama


Trafikte her taşıtın bir plakası bulunmaktadır. Bu plaka aracılığı ile taşıtları bulmak ve üzerinde işlem yapmak daha kolaydır. Araç plakaları bazen o ildeki boş olan plakalardan rastgele olabileceği gibi araç sahibinin istediği plakada olabilmektedir. Kimi insan plakasında kendi ismi ve soy isminin baş harflerini görmek ister, kimi sevdiği ile kendi isimlerinin baş harflerini görmek ister, kimi de çocuklarının isimlerinin baş harflerini görmek ister. Bu ve buna benzer özel istekler olabilmektedir.

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plakada daha önceden bağlı bulunduğu ikametgah adresi aranmamakta idi. Fakat şu anda ikametgah adresi üzerinden özel plaka alınabilmektedir. Kişi ilk önce istediği plakayı talep eder, eğer ki o plaka boşta ise başvuran kişinin trafik vakfına yapacağı bağış karşılığında istediği özel plakayı alabilmektedir.

Kişi eğer ki isim plaka almak istiyorsa bağlı bulunduğu trafiğe bildirir ve isim plakasını alır. Fakat isim plakasının yılda 2 kez harcı bulunmaktadır. Yani isim plakası kullanmak isteyen kişiler yılda 2 kez harç parası ödemek zorundadır.

Özel Plaka Fiyatları Ne Kadar?

ozel-plaka-sorgulamaÖzel plaka fiyatları rağbet görme durumuna ve alınabilecek plaka sayısına göre değişmektedir. Mesela 34 FB plakasından 999 tane alınabilmekte iken 34 BJK plakasından 99 tane alınabilmektedir. Bu durum BJK plakasını diğer plakaya göre daha önemli kılmaktadır. Sanal alemde bile plaka sahibi insanlar plakalarını satışa çıkartmaktadır.

Özel plaka talepleri yılda 2 kez ödenmesi gereken harç yüzünden artmamaktadır. Bu şekilde bir uygulama olmasa özel plaka fiyatları sürekli artabilirdi.

Özel plaka fiyatları istenilen plakanın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden kesin bir rakam verilememektedir.

Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devletin vatandaşa açılan kapısı olan e-devlet sistemi üzerinden özel plaka sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem için bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. PTT’den alacağınız bir şifre ile e-devlet sistemine giriş yapabilir ve özel plaka sorgulayabilirsiniz. Böylece boşta olan plakaları öğrenmiş olursunuz.

Özel plaka sorgulama işlemini yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan Allianz Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama başlıklı makalemizde Allianz Sigorta ve Allianz Sigorta hasar dosyası sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

1 Yorum

  1. Adıma ait domain bende,adıma özel telefon numarası bende.Bir tek plaka kaldı o da az zaman alacak ama olacak.
    Daima adınıza yatırım yapın ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.