Son Sorgulamalar

Mangala Nedir? Mangala Nasıl Oynanır?


Mangala Oyunu coğrafyamızda yüzyıllardır oynana bir strateji oyunudur. Eski ismi Köçürmedir. Mangala Oyunu’nun Türkler tarafından oynanmaya başlandığı çeşitli kaynaklarda geçmekte ise de tam tarihi bilinmemektedir. Günümüzde Mangala Oyunu yaygınlaşmış ve okullarımızda da öğretilmeye başlanmıştır. Hatta okullarımızda Mangala Oyunu ile ile ilgili kurslar açılmıştır.

Mangala Nasıl Oynanır?

Mangala, oyun tahtası üzerinde bulunan 12 adet küçük ve 2 adet büyük kuyu ve 48 tane taş yardımı ile oynanır. Bu kuyulardan 6’sı bir oyuncunun diğer 6’sıda diğer oyuncunun kuyusudur. Büyük kuyular ise taşların toplandığı yerdir. Buradaki amaç oyun sonuna kadar en fazla taşı kendi büyük olan kuyuya toplamaktır. Bu büyük olan kuyuya hazine ismi verilmektedir.

Mangala oyununa kuyuların her birine 4 ‘er taş yerleştirilme ve ardından başlangıç sırasını belirlemek için çekilen kurayla başlanır. Yani oyun başlangıcında her kuyuda 4’er taş olmalıdır. Mangala kuralları neler, mangala nasıl oynanır, aşağıda size ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

  • Oyuna ilk başlama hakkını kazanan oyuncu bir kuyu seçip, o kuyudaki taşları seçmiş olduğu kuyudan başlayarak birer birer bırakır. Eğer son taşı kendi hazinesine denk düşüyorsa kendi hazinesine son taşı bırakır ve bir kez oynama hakkı daha kazanır. Bir hamle daha yapar. Son taşı kendi hazinesine denk gelmiyorsa sıra diğer oyuncuya geçer.
  • Oyuncu hazinesine taş bıraktıktan sonra elinde hala taş bulunuyorsa, elindeki taşları rakibin kuyularına birer birer bırakarak taş bitene kadar devam eder. Bu durumda rakibin hazinesine taş bırakılmaz.
  • Elindeki taşları rakibin hazinesine dağıtarak oynayan oyuncu rakibin kuyusuna bıraktığı son taş, rakibin kuyusundaki taşların sayısını çift yapıyorsa (2, 4, 6 gibi) rakip oyuncunun o kuyusundaki bütün taşları alır kendi hazinesinde toplar.
  • Oyuncu elindeki taşları dağıtırken son taşı kendi kuyularından boş olana denk gelirse, bu kuyunun karşısında bulunan rakip kuyudaki bütün taşları almaya hak kazanır.
  • Kendi bölgesindeki bütün taşları hazinesinde toplamayı başaran oyuncu rakibinin kuyularında bulunan taşları almaya hak kazanır ve bu durumda rakibin taşlarını kendi hazinesine bırakır.
  • Oyun bitiminde herkes kendi taşlarını sayar ve hazinesine en çok taşı toplayan kişi oyunu kazanmış olur. Taş sayıları aynı ise oyun berabere bitmiş demektir.

Mangala oyunu 5 set şeklinde oynanır ve sonuç buna göre belirlenir. Mangalada son taş önemlidir. Son taşı bıraktığınız yere göre tekrar oynayabilir veya rakibin taşlarını toplayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Marmara Üniversitesi Pendik EAH İnternetten Online Randevu Alma başlıklı makalemizde Marmara Üniversitesi Pendik EAH internetten online randevu alma ve Marmara Üniversitesi Pendik EAH telefonla randevu alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.