Son Sorgulamalar

Kira Geliri Sorgulama


Ülkemizde konut ve iş yeri satışları hızla sürmektedir. Bu konut ve iş yerlerinin bir kısmı da kiraya verilmektedir. Kiraya verilen iş yerlerinin veya dairelerin yıllık gelir üzerinden hesaplanarak kira geliri beyannamesi hazırlanması gerekmektedir. Bu beyannamenin belirli bir kısmı vergiden muaf edilmektedir. Çünkü vergi verilebilmesi için yıllık gelirinin belirli bir meblağ yapması gerekmektedir. Bu meblağ her yıl değişmektedir.

Kira Geliri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kira gelirlerinizi elden değil de banka üzerinden yapmakta iseniz kiracınız hesabınıza kira bedelini gönderdiğinde bankalar Gelir İdaresi Başkanlığı’na bilge verebilmektedirler. Bu bilgi siz Gelir İdaresi Başkanlığı’na kira beyannamesi vermeseniz bile verilebilmektedir. Dolayısı ile kira geliri beyannamesi hazırlamadığınızda vergiye tabi olmayacağınız veya adınıza vergi verilmemesi gerektiği gibi bir şey söz konusu değildir. Kira beyannamesi düzenlemediğinizde de takibe alınabilir ve cezai işlem uygulanarak vergi ödeyebilirsiniz.

Kira geliri sorgulama işleminizi yapabilmeniz için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Başkanlığı web sayfasına sistemine kendi bilgilerinizi girerek sisteme giriş işlemini yapmanız gerekmektedir. Burada sizlerin sisteme giriş yaptığınızı varsayarak devam ediyoruz. Sisteme giriş yaptığınızda sol tarafta bulunan menülerden “Adıma Yapılan Kira Ödemeleri” linkine tıklayın. Açılan yerden istediğiniz yılı seçip adınıza yapılan kira ödemelerini ay ay görebilirsiniz.

Kira geliri sorgulama işlemini yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan E-Devlet Hazır Beyan Sisteminden Yararlanarak Beyanname Düzenleme başlıklı makalemizde 2017 Beyanname Doldur, Böylece Gelir İdaresi Başkanlığı ve Hazır beyan sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.