Son Sorgulamalar

İnternetten Sabıka Kaydı Sorgulama


Sabıka kaydı, diğer adıyla adli sicil kaydı kişinin hayatı boyunca herhangi bir ceza alıp almadığını gösteren bir uygulamadır. Kişi herhangi bir olaya karışmış ve ceza almışsa sabıka kaydı kirli, olaya karışmamışsa sabıka kaydı temiz çıkmaktadır.

Sabıka kaydı önceden sadece il merkezlerindeki adliyelerden verilmekte idi. Adli sicil kaydı alabilmeniz için il merkezindeki adliye sarayına dilekçe vermeniz gerekiyordu. Adli sicil kaydı sadece il merkezlerindeki adliye saraylarından verildiği için sabıka kaydı alma işleminiz tam 1 gün sürmekte idi. Şu anda ise e-devlet üzerinden sabıka kaydı sorgulama işlemi sayesinde sabıka kaydınızı internetten alabilmektesiniz.

İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden sabıka kaydı alma işlemini yapabilmeniz için e-devlet sistemini kullanmanız gerekmektedir. İnternetten sabıka kaydı alma işlemi işçin aşağıda size ilgili bağlantı verilmiştir.

Aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra e-devlet sistemine giriş yapıp internetten sabıka kaydı alma işlemininizi gerçekleştirebilirsiniz. Adli sicil kaydı alma işlemi öncesinde sistem size aşağıdaki uyarıları vermektedir. Bu uyarılara dikkat ederek işleminize devam etmelisiniz.

  1. Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  2. Oluşturulan belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin Neden Verileceği” alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.
  3. Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Adlî Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  4. Oluşturduğunuz adlî sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise öncelikle bulunduğunuz yerin mahalli adlî sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurunuz.

sabıka-kaydı-sorgulamaYukarıdaki uyarıları dikkatlice okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum”  yazan bölümü işaretleyerek devam et butonuna tıklayın. Burayı işaretlemeden devam edemezsiniz.

Diğer bölümde ise kurum türünü resmi mi yoksa özel mi seçip, neden verileceği bölümünü de seçtikten sonra belgenin nereye verileceği bölümüne sabıka kaydını vereceğimiz yerin adını örneğin A firması gibi yazıyoruz. Ardından Sorgula butonuna tıklayarak sabıka kaydımızı ekranda görüp çıktımızı alıyoruz.

*E-devlet üzerinden yapacağınız her işiniz resmi nitelik taşımaktadır. Bu yüzden e-devlet sistemindeki yapmış olduğunuz işlemlerinizin yaptırımını kabul etmiş olursunuz.

İnternetten sabıka kaydı sorgulama işlemi için TIKLAYIN…

 

Bir önceki yazımız olan SGK Gecikme Faizi Hesaplama başlıklı makalemizde İnternetten sigorta faizi hesaplama, SGK faiz hesaplaması ve Sigorta borcu hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.