Son Sorgulamalar

İnternetten Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verilir?


Kira geliri beyannamesi, kira geliri belirli bir sınırın üzerinde bulunan kişilerin vermesi gereken bir vergidir. Bu vergi yıllık olarak verilmektedir. Her yıl Mart ayı içerisinde yapılmaktadır.

İnternetten Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verilir?

Kira geliri beyannamesi belirli bir sınırın üzerinde bulunan kişilerin devlete ödemeleri gereken vergiye kira vergisi denmektedir. Kira geliri vergisi her yıl ödenmesi gerekmektedir. Kira geliri vergisini ödenmeyip cezaya çarptırılan kişiler vergi istisnası durumundan yararlanamamaktadır.

İnternetten kira geliri beyannamesi verme işlemi için aşağıda sizlere bir bağlantı verilmiştir. Bu bağlantıda bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Hazır Beyan Sistemi üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek vergi beyannamesi bildiriminde bulunabilirsiniz.

  1. Sol menülerde bulunan beyanname doldur butonuna tıklayın.
  2. Açılan sayfadan ilgili yılı seçin.
  3. Sicil bilgileriniz ve iletişim bilgileriniz listelenecektir. Bu alanın altında beyan edilecek gayrimenkul sermaye iradı yazan bölüme gayrimenkulun türünü seçin.
  4. Elde edildiği süre alanına kaç aylık kira almışsanız onu seçin.
  5. İlgili taşınmazdaki hisseniz ne kadarsa hisse miktarı yazan alana onu yazın. Eğer taşınmazın tamamı size ait ise o alana 100 yazın.
  6. Kira geliri yazan alana yıllık toplam kira gelirinizi yazın.
  7. Sağ tarafta Adres gir/güncelle butonuna tıklayarak taşınmazınızın adresini bulun.(Taşınmazın adresinin doğruluğundan emin olun.)
  8. Bu işlemleri yaptıktan sonra alt tarafta bulunan beyannameyi onaylamaya geç butonuna tıklayarak beyannamenizi onaylayın. Sistem sizin verginizi yıllık kira geliri vergi istisnasını otomatik olarak düşüp hesaplayacaktır.

Bu şekilde internetten kira vergisi beyanında bulunma işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

İnternetten Kira Geliri Beyannamesi Ödeme

İnternet üzerinden daha önceden beyanda bulunmuş olduğunuz beyanlarınız incelendikten sonra kredi kartıyla vergi borcu ödeme işlemini yapabilirsiniz. Daha önceden beyan etmiş iseniz yukarıda anlatılan sisteme giriş yapıp, sol tarafta bulunan menülerden beyannamelerim adlı menüye tıklayın. Açılacak olan alanda sizin beyan etmiş olduğunuz vergi beyanları listelenecek ve yapılan işlemler görünecektir. İlgili listeden ödemek istediğiniz beyanı seçip kredi kartı bilgileriniz ile güvenli ödeme yapabilirsiniz.

İnternetten kira geliri beyanında bulunmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan 2019 Yılı Kira Geliri Vergi Beyannamesi başlıklı makalemizde 2019 yılı kira geliri beyannamesi ve yılı kira geliri vergi istisnası hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.