İnternetten Google Maps Alan Hesaplama


Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ile birçok hizmeti internet dünyası ayağımıza kadar getirmiştir. Bu teknolojinin gelişimi çoğu işi genelde olumlu olarak etkilemiş ve bizlere zamandan tasarruf etmemizi sağlamıştır. İnternetten fatura sorgulama, internetten askerlik bilgisi sorgulama, fatura ödeme gibi işlemlerimizi artık internet üzerinden yapmamız mümkündür. Bütün bu sorgulamaların yanında internet üzerinden Google Maps üzerinden alan hesaplama bazı işlemleri de yapabilmekteyiz.

İnternetten Mesafe Hesaplama Nasıl Yapılır?

işleminizi kendiniz de yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için Google Maps sitesine girmelisiniz.

işlemi için istediğiniz yerleri işaretleyin. Bu işlemi harita üzerinde sağ tıklayıp “Mesafe Ölç” menüsünü tıklayarak yapmalısınız. Daha sonra ekrana gelecek olan birinci noktayı başlangıç noktanızın olduğu yere taşıyın. Böylece başlangıç noktasını belirlemiş olduk. Bu nokta ile nerenin mesafesi ölçülecek ise oraya da fare ile tıkladığınızda beyaz bir çizgi belirecek ve bu çizgi üzerinde iki noktanın arasındaki mesafe metre cinsinden yazacaktır. Buradaki mesafe ölçümü kuş uçuşu hesabıdır. Fakat daha ayrıntılı ölçüm yapmak isterseniz tıkladıkça oluşan nokta sayısını arttırmalısınız. Bu şekilde daha gerçekçi sonuca erişebilirsiniz.

İnternetten Alan Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnternetten-alan-hesaplamaİnternet üzerinden Google Maps aracılığı ile mesafe hesaplayabileceğiniz gibi işlemi ile de yüz ölçüm yani alanda hesaplayabilirsiniz. Almak istediğiniz arazinin yada satmak istediğiniz arazinin, arsanın kaç metrekare olduğunu hesaplamak için Google Maps’a girin ve sağ tıklayıp “Mesafe Ölç” menüsüne tıklayın. Ekranda görünecek olan noktayı seçmek istediğiniz alanın kenarına getirerek ölçmek istediğiniz alan üzerinde fare ile tıklayarak noktalar oluşturun. Bu noktalarla seçiminizi başladığınız noktaya getirin. Seçimi tamamlamışsanız ekranınızın sol üst kısmında toplam alan metrekare cinsinden yazılı olacaktır. Seçim işlemi esnasında ölçmek istediğiniz alan üzerine yakınlaşarak nokta sayısını arttırma işlemi ile de daha detaylı ve daha doğru hesaplama yapmış olursunuz.

Böylece arazinizin ölçümünü araziye gitmeden, internet üzerinden hesaplamış olursunuz.

yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
google maps alan hesaplama, google maps ile alan hesaplama, internetten mesafe olcumu
Paylaşmak Güzeldir

Yorum

  1. By Teknoloji

Bir Cevap Yazın