Son Sorgulamalar

İnternet Vergi Dairesi Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?


Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarımızın işlemlerini daha hızlı yapmaları ve zamandan tasarruf etmeleri bakımından elektronik sisteme geçiş yapmıştır. Bu geçişe her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. İnternet üzerinden yapabileceğiniz birçok uygulama ve işlemleri bünyesinde barındıran bir sistem de internet vergi dairesidir.

İnternet Vergi Dairesi Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

İnternet Vergi Dairesi sistemine giriş yapmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu giriş yöntemleri şifresiz giriş, TC kimlik numarası ile giriş, kullanıcı girişi ve e-devlet üzerinden giriş seçenekleridir.

Şifresiz giriş seçeneğini seçtiğinizde giriş yapmak için sizlerden herhangi bir özel bilgi istenmeyecek olup sisteme doğrudan giriş yapabilmektesiniz. Bu yöntemde basit sorgulama işlemlerinizi yapabilir, duyurulara bakabilir, vergi hesaplama yapabilirsiniz.

TC Kimlik Numarası İle giriş seçeneğini seçtiğinizde açılacak olan ekranda sizlerden TC kimlik numaranızı, doğum tarihinizi gün ay yıl olarak, annenizin önceki soyadınızın bazı karakterleri ve en yakınınızdan birinin TC kimlik numarasını girmeniz istenecektir. Bu sistemle giriş yaptığınızda ise borç ödeme işlemleri, motorlu taşıtlar, borç sorgulama, kira beyannamesi, ihbar işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kullanıcı girişi seçeneğini seçtiğinizde sisteme giriş yapmak için sizlerden kullanıcı kodu, parola ve şifre isteyecektir. Bu seçenekle sisteme giriş yaptığınızda ise e-Beyanname verme, bilgi girişi, dilekçeler, sorgulamalar, KDV iade talebi listelerini gönderme, gelir-kurumlar vergisi iade talebi girişi(GEKSİS) Kılavuzu gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet girişini seçtiğinizde ise sizleri e-devlet kapısı üzerinden sisteme giriş yapmaya yönlendirecektir. Bu sayfaya e-devlet sistemine giriş seçeneklerinden birini seçerek girebilmektesiniz. Bu sistemle giriş yaptığınızda ise borç ödeme işlemleri, motorlu taşıtlar, borç sorgulama, kira beyannamesi, ihbar işlemleri gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sistemine giriş yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan İnternetten Vergi Borcu Sorgulama, Vergi Borcu Ödeme başlıklı makalemizde İnternetten vergi borcu sorgulama ve vergi borcu ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
internet vergi idaresi sisteme giri

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.