Son Sorgulamalar

Hac Kura Sonuçları Sorgulama


İslamın 5 şartından biri olan Hac ibadeti gücü yeten, zengin olan kişilere farz kılınmıştır. Hac ibadeti yılda 1 sefer, kurban bayramı öncesinde yapılmaktadır. Hac ibadeti için önceden sıra beklemeden başvuru yapılınca hemen gidilirken, talebin çok olmasından dolayı artık her isteyen istediği sene hac ibadetini yapamamaktadır. Bu ibadeti yapacak olan kişiler kura sonucu belirlenmektedir.

Hac Kura Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Dünyada müslümanlarının Hac ibadetine yoğun talebinden dolayı Hac İbadeti için her ülkeden gelecek Hacı adayları sayısı belirlenip, o ülkelerden belirlenen sayı kadar Hac ibadetini yerine getirecek kişiler seçilmektedir.

hac_kura_sorgulamaDiyanet İşleri Başkanlığı Hac ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin başvurularını alarak kuraya tabi tutmaktadır. Çekilen kura sonucunda ismi çıkan kişi Hac vazifesini yapmak üzere gidebilir.

Hac kaydını yaptıranlardan 7 yıl üst üste hac kurasında ismi çıkmayanlar 8.yıl kuraya tabi tutulmadan direk Hacca gidebilmektedirler. Fakat bu kişilerden daha sonra kendisinin yanına birini daha eklemeye çalıştıklarında gene kuraya tabi tutulurlar. Örneğin 7 yıl Hac kurasında sırada bekleyen kişi kardeşi ile birlikte gitmeye karar verirse bu kişi kurasız Hacca gitmez, onun için yeniden kura çekilir. Fakat ilk yazıldığı gibi kişi isimlerini değiştirmezse yani ekleme, çıkarma yapmazsa kurasız hac vazifesini yapmak üzere hacca gidebilir.

Hac kura sonuçları sorgulaması yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama başlıklı makalemizde BİMER başvuru sonucunuzu öğrenmek ve BİMER başvuru sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

2 Yorumlar

  1. Hac kura çekiminde torpille çıkmasını sağlamak doğru mi? Haccımıza kul hakkı karışır mı?

  2. 2016 Hac Kura Çekimi Ne Zaman Yapılacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.