Son Sorgulamalar

E-devlet Sistemine Giriş


Ülkemizin hızla gelişip değişmesi ile birlikte ülkemizin bilişim alt yapısı, bilişim sistemlerine olan ihtiyaçta artmıştır. Böylece insanlarımızın bu ihtiyaçlarını karşılamak için devletimiz bilişim sistemlerini güçlendirmiş ve bilişim sektöründe dev adımlar atma yoluna gitmiştir. Bu adımların en büyüğü de e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi devletin kurumlarının internet üzerinden işlem yapmasıdır. E-devlet sistemi üzerinden kurumlarımız vatandaşların işlemlerini yaparak işlemlerin daha hızlı ve daha güvenilir olmasını sağlamaktadır. E-devlet sisteminin vatandaşa açılan bir kapısı olan turkiye.gov.tr adresi de vatandaşlarımızın çoğu işlerini kendilerinin yapabilecekleri bir sistemdir.

E-devlet (turkiye.gov.tr) Üzerinden Neler Yapılabilir?

Devletimizin vatandaşa açılan en büyük kapısı olan turkiye.gov.tr sitesi birkaç bölümden oluşmaktadır. Bunlar e-hizmetler, kamu kurumları ve belediyeler başlıkları altında toplanmıştır. E-hizmetler bölümünde kamu kurumlarının vermiş olduğu e-devlet hizmetleri listelenmekte, kamu kurumları bölümünde kamu kurumlarının listesi görünerek hangi kamu kurumunda işiniz varsa onu seçebilmektesiniz. Belediyeler bölümünde ise ülkemizdeki birçok belediyenin sunmuş olduğu e-devlet hizmetleri listelenmektedir.

E-devlet Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

E-devlet sistemi olarak nitelendirdiğimiz sistem aslında turkiye.gov.tr adresidir. Bu sistem devletin vatandaşa açılan bir kapısıdır. E-devlet sistemine giriş yapmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Aşağıda e-devlet sistemine giriş yapabileceğiniz link verilmiştir. Bu link yardımı ile istediğiniz seçenekle e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

E-devlet Sistemine E-devlet Şifresi İle Giriş

E-devlet sistemine vatandaşlarımızın girip kullanabilmeleri için e-devlet şifresi almaları gerekmektedir. E-devlet şifresini PTT’den alabilirsiniz. Bu şifreyi alırken PTT’ye ufak bir ücret yatırmanız gerekmektedir. Almış olduğunuz e-devlet şifresini kaybeder veya unutursanız e-devlet sistemine giriş bölümünde şifremi unuttum linkine tıklayıp sorulan soruları cevaplayarak şifrenizi tekrar alabilirsiniz. Bu şekilde de e-devlet şifrenizi hatırlayamamış iseniz tekrar postaneye gidip yeni şifre alabilirsiniz. İkinci alacağınız şifreyi alırken ilkinden daha yüksek bir bedel ödemek durumundasınız.

E-devlet sistemine e-devlet şifresi ile giriş yapabilmek için aşağıda size vermiş olduğumuz linke tıklayarak açılacak olan ekranda bulunan alanlara TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazın ve ardından giriş butonuna tıklayın. E-devlet sistemine bu şekilde giriş yaparken sanal klavye kullanmaya dikkat edin.

E-devlet sistemine e-devlet şifresi ile giriş yapmak için TIKLAYIN…

E-devlet Sistemine Mobil İmza İle Giriş

Mobil imza uygulaması GSM operatörleri tarafından verilmektedir. Ülkemizde mobil imza uygulamasını Avea ve Turkcell vermektedir. E-devlet sistemine mobil imza ile giriş yapabilmeniz için GSM operatörünüzden alacağınız bir mobil imza ile giriş yapabilirsiniz.

Aşağıda size e-devlet sistemine mobil imza ile giriş yapabileceğiniz bir link verilmiştir. Bu linke tıkladığınızda açılacak olan ekranda bulunan alanlara TC kimlik numaranızı, GSM numaranızı yazıp operatörünüzü seçtikten sonra ilerle butonuna tıklayarak mobil imza ile giriş yapabilirsiniz.

E-devlet sistemine mobil imza ile giriş yapmak için TIKLAYIN…

E-devlet Sistemine Elektronik İmza İle Giriş

e-devlet-girisElektronik imza teknolojisi yakın bir zamanda bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızda çalışan kişilerin kullanacağı bir  teknolojidir. Elektronik imza sayesinde resmi yazışmalar daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Kişilerin elektronik imza alabilmesi için başvuruda bulunması gerekmektedir.

E-devlet sistemine elektronik imza ile giriş yapabilmek için aşağıda size vermiş olduğumuz linke tıklamalısınız. Açılacak olan ekranda e-devlet kimlik doğrulama sisteminde elektronik imzanızın türünü seçip, şifresini girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Unutmayın… sisteme bu şekilde giriş yapabilmeniz için elektronik imzanızın sürücüsünün o bilgisayara kurulu olması ve bilgisayarınıza takılı olması gerekmektedir.

E-devlet sistemine elektronik imza ile giriş yapmak için TIKLAYIN…

E-devlet Sistemine TC Kimlik Kartı İle Giriş

TC kimlik kartı uygulaması deneme safhasındadır. Yakın bir zamanda uygulamaya konulacak olan TC kimlik kartınızla da e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

TC kimlik kartınızla e-devlet sistemine giriş yapmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan THY Sefer Sorgulama başlıklı makalemizde THY Sefer Sorgulaması ve Türk Hava Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
e devlet sisteme giriş

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

8 Yorumlar

  1. Merhaba, e-devlet sistemine bir kaç yüz kişi girdiği zaman neden çöküyor buna bir çağre arıyormusunuz.

  2. E Devlet Şifresi İle eDevlet Sistemine Giriş İşlemleri: Bu kapsamda düzene antre şekilleri bulunan ‘e-Devlet

  3. e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemine artık e-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

  4. E Devlet Sistemine Nasıl Giriş Yapılır? ( E Devlet şİfremi Unuttum) Edevlet

  5. Onur Karabulut

    edevlet banka şubesi ile giriş: E devlet sistemine banka şifrenizi kullanarakta giriş yapabilmektesiniz.Kullanmakta olduğunuz internet bankacılığını incelemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.