Son Sorgulamalar

E-Devlet Hazır Beyan Sisteminden Yararlanarak Beyanname Düzenleme


Türkiye Cumhuriyeti çok hızlı bir şekilde e-devlet sistemine geçişi sürdürmektedir. E-devlet uygulamaları sistemine her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Sizlere bugün e-devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden yapabileceğiniz “Hazır Beyan Sisteminden Yararlanarak Beyanname Düzenleme” işlemini gerçekleştireceğiz.

Hazır Beyan Sistemi Nedir?

Hazır beyan sistemi ile seçmiş olduğunuz yıllara ait gelirlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirip adınıza düzenlenecek vergiyi Maliyeye gitmeden beyan edebileceğiniz bir sistemdir. Örneğin kirada bulunan evinizi, dükkanınızı, diğer tanımlanamayacak gelirlerinizi bu sistemden yararlanarak beyan edip, ilgili verginizi kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Hazır Beyan Sisteminden Yararlanarak Beyanname Nasıl Düzenlenir?

Hazır beyan sisteminden yararlanarak beyanname düzenleme işlemi için E-devlet sistemine giriş veya Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine giriş işlemini öncelikle gerçekleştirmiş olmalısınız. Biz burada e-devlet sistemi üzerinden giriş yaptığınızı varsayarak anlatmaya çalışacağız. E-devlet sistemine giriş işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız eğer “E-devlet Sistemine Giriş” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

E-devlet sistemine girdiğinizde orta bölümde bulunan arama bölümüne Gelir İdaresi Başkanlığı yazıp arattırın. Gelir İdaresi Başkanlığını tıklayın. Böylece Gelir İdaresi Başkanlığı e-devlet uygulamalarını listelemiş olursunuz.

Bu listede bulunan e-devlet uygulamalarından Hazır Beyan Sisteminden Yararlanarak Beyanname Düzenleme uygulamasını seçip, açılan ekrandan uygulamaya git butonuna tıklıyoruz. Burada biz örnek olarak kira beyannamesi doldurma işlemini yapacağız.

Açılan ekranda 2017 Beyanname Doldur butonu veya geçmiş dönemlere ait doldurmak istediğiniz beyannameler varsa o yıla ait beyanname doldur butonuna tıklayın.

1.bölümde sicil bilgileriniz, ikinci bölümde de iletişim bilgileriniz yer almaktadır. İletişim bölümündeki telefon ve e-posta bölümlerini dolduruyoruz.

3.bölümde beyan edilecek gayrimenkul sermaye iradı -kira geliri bölümünde gayrimenkulun türünü seçiyoruz. Burda mesken, işyeri, diğer ve hak seçenekleri bulunmakta. Örneğimiz için meskeni seçiyoruz. Elde edildiği süre bölümünde geliriniz kaç ay boyunca devam etmiş ise bunu seçiyoruz. Örneğin 2017 yılında 4 aydır kira geliriniz varsa bu bölümde 4 seçeneğini seçiyoruz.

Hisse oranı bölümünde ilgili taşınmaz sadece bize ait ise 100, başka ortak bulunuyorsa ortaklık yüzdemizi yazıyoruz. Kira geliri bölümüne 2017 yılında elde etmiş olduğumuz kira gelirimizin tamamını yani toplamını yazıyoruz. Örneğin 400 TL lik kira geliriniz varsa, 4 ay boyunca elde etmiş iseniz 400*4=1600 TL yapmaktadır.

Daha sonra adres gir/güncelle bölümüne tıklayıp, kiralanan gayrimenkulun adres bilgilerini seçerek ilerleye ilerleye kapı numarasına kadar seçiyoruz. Bu bölümde adres bilginizi tam olarak bilmeniz gerekmektedir. En son aşamada adres bilgilerini beyannameye taşı butonuna tıklayarak adresimizin beyannamemize aktarılmasını sağlıyoruz.

Bütün işlemleriniz bittiği zamanda alt tarafta bulunan, beyannameyi onaylamaya geç butonuna tıklayarak bir sonraki bölüme geçiyoruz. Bu bölümde ise hazırlamış olduğumuz beyannamelerin listesi bulunmaktadır. Bu listeden onaylamak istediğimiz beyannameyi seçip onayla butonuna tıklıyoruz. Onaylama işlemini yaparken geçmiş yıllara ait beyannamemiz varsa şayet bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz.

Beyannamenizi onayladıktan sonra vergi borcu ödeme işleminizi ilgili vergi dairenizden veya aynı yöntemle kredi kartınızdan ödemeyi unutmayın.

Hazır beyan sisteminden yararlanarak beyanname doldurmak için TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan DASK Adres Kodu Sorgulama, Adres Kodu Öğrenme başlıklı makalemizde adres, Adres kodu ve adres kodu doulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.