Son Sorgulamalar

Araç Kilometre Sorgulama


Yeni bir araç alacağımız zaman en çok dikkat etmemiz gereken hususlardan biri araç kilometre sorgulama işlemidir. Almak istediğiniz 2.el aracın kilometresinin ne kadar olduğunu veya aracın üzerinde yazan kilometrenin doğru olup olmadığını sorgulayıp bilmemiz gerekmektedir.

Araç Kilometresi Nasıl Öğrenilir?

2.el piyasasında birçok hile söz konusudur. Araç kilometreside bunlardan biridir. Beğendiğiniz aracın kilometresini aracın üzerine bakarak öğrenebilirsiniz. Fakat aracın kilometresi ile oynanmışsa yani yüksek kilometreli aracın üzerindeki değer ile oynanıp araç kilometre düşürme işlemi yapılmışsa bunu bizim bilmemizin imkanı yoktur.

Kilometre düşürme işlemi yapılan bir aracın veya normal bir aracın durumunu araç eğer servis bakımlı ise servislerden veya Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden yapabilirsiniz.

Araç servis bakımlı ise servise girdiği kilometre değerleri servis tarafından sisteme kaydedilmektedir. Böylece kilometre değerlerini öğrenme ve şimdiki durumla karşılaştırma şansınız bulunmaktadır.

Başka bir sorgulama yöntemi de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden olmaktadır. Araçlar her 2 yılda bir araç muayene işlemine tabi tutulmaktadır. Bu muayene işlemi esnasında aracın kilometre değerleri sisteme kaydedilmektedir. Böylece araç hangi tarihlerdeki muayenede kaç kilometre olarak muayeneye gelmiş görebilirsiniz. Bunu sorgularken araç hasar kaydı sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için aracın kilometresini cep telefonunuzun mesaj bölümüne yazıp 5664 e göndermeniz yeterli olacaktır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

Araçların kilometresinin düşürüldüğünü gözümüzle anlamamız mümkün değildir. Bunun için araç eğer servis bakımlı ise aracın ruhsatı ile birlikte servis bakımına girdiği kilometre değerlerine bakabilirsiniz. Servise girdiği kilometre şimdiki değerinden küçükse aracın kilometresi ile oynanmış demektir.

İkinci bir yol ise aracın muayeneye girmesidir. Araç muayeneye kaç kilometrede ve hangi tarihte girmiş yukarıda anlattığımız gibi bu tarihlerdeki kilometre değerleri sorgulanarak aracın kilometresine bakıp anlayabilirsiniz.

Böylece aracın, araç kilometre düşürme işlemine tabi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İBB Cep Trafik Uygulaması İndir başlıklı makalemizde İBB Trafik Uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.