Son Sorgulamalar

Adli Sicil Kaydı – GBT Sorgulama


Herhangi bir iş başvurusu yaptığınızda sizden istenecek ilk belge adli sicil kaydıdır. Adli sicil kaydı halkımız arasında sabıka kaydı olarak bilinmekte fakat resmiyette GBT olarak geçmektedir. Adli sicil kaydı artık sadece iş başvurularında değil bir çok alanda kullanılmaktadır. İlerleyen zamanda adli sicil kaydını artık cebimizde taşımamız bile gerekebilir.

Bizler Türkiye olarak birçok olumsuzlukları, bize zaman kaybettiren birçok durumu geride bıraktık. Çünkü artık devletin vatandaşa açılan e-turkiye adlı bir sitesi bulunmakta. Bu site yardımıyla birçok sorgulamalarımız yapabilmekte ve işlerimizi zamanında halledebilmekteyiz. Önceden resmi dairelerde kuyruklarda bekleyerek bugün git yarın gel mantığı ile zorla yapabildiğimiz birçok işimizi artık evimizden, işyerimizden, cebimizden halledebilmekteyiz. Adli sicil kaydı sorgulaması da bu işlerimizden bir tanesi.

Sabika-kaydi-sorgulamasiSabıka kaydı sorgulaması (adli sicil kaydı-GBT) önceleri adliyelerde yapılmaktaydı. Daha da önceleri bu işlem sadece il merkezlerinde yapılabilmekteydi. Yani ilçelerde bulunan adliyelerden sabıka kaydı sorgulaması yapılamamakta idi. Adli sicil kaydı işlemimiz için adliyeye dilekçe yazıp aynı gün veya ertesi gün sonuç ancak alınabiliyordu.

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ve devletimizin de bu teknolojiye ayak uydurması ile bütün bu işlemler değişmiş, yerini online sistemler almıştır. Adli sicil kaydımızı artık internetten online olarak rahatlıkla alabilmekteyiz.

Adli sicil kaydı sorgulaması yapabilmek için devletin vatandaşa açılan kapısı olan e-turkiye.gov.tr adresine giriş yapmamız gerekmektedir. e-turkiye sitesi üzerinden Adalet Bakanlığı bölümünden adli sicil kaydı sorgulama linkine tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işleminizi devam ettirebilmeniz için ise sisteme giriş yapmalısınız.

e-turkiye.gov.tr adresi üzerinden Adli sicil kaydı sorgulaması yapmak için tıklayın…

Bir önceki yazımız olan Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tahlil Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tahlil, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tahlil Sonucu Öğrenme ve Tahlil Sonucu Öğren hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Sultangazi Belediyesi Şikayet

Kurumlar artık iş yüklerini azaltmak ve işlerini hızlandırmak için işlemlerini online sisteme taşımaktadırlar. İnternetten randevu, …

1 Yorum

  1. Artık aileler çocuklarını okula yolladıkları servis şöförlerinin adli sicil kaydını almalılar, sapığı tecavüzcüsü…!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.