Son Sorgulamalar

8.Sınıflar İOKBS-PYBS’ye Girecekmi?


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından veliler arasında PYBS olarak bilinen şu anda İOKBS(İlköğretim ve Ortaöğreim Kurumları Bursluluk Sınavı) olarak ismi değişen sınav bu yıl 3 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Bu tarihte sınava başvuruda bulunan öğrenciler sınava girecek ve sınav sonuçlarına göre burs imkanlarından yararlanacaktır.

8.Sınıflar PYBS-İOKBS’ye Girecek mi?

Şimdi herkesin merak ettiği bir soru var. 8.sınıflar PYBS-İOKBS’ ye girecek mi? Bilindiği üzere 8.sınıflarımız bu seneye kadar TEOG adı altında 8.sınıfın her döneminde yapılan sınava girmekteydiler. Bu sınavın sonucuna göre başvuru zamanında PYBS’ye de başvuranlar PYBS’ye girmeden TEOG sınavındaki başarılarına göre PYBS puanı oluşmaktaydı. Yani PYBS’ye 8.sınıflar girmiyordu.

Bu yıl liselere alım sisteminin değişmesi ile birlikte TEOG sınavı kaldırılmış ve yerine sadece isteyen öğrencilerin gireceği bir sınav gelmiştir. Hal böyle olunca da 8.sınıflarımız PYBS-İOKBS başvurusu yapmaları ve PYBS ye girmeleri gerekmektedir.

Yani 8.sınıflar PYBS-İOKBS’ye girecektir. Aşağıda sizlere 2018 PYBS-İOKBS iş ve işlem tarihleri verilmiştir.

Sınıflar: 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı,9,10 ve 11 inci sınıflar
Sınav Başvuru Tarihi: 12 Mart-05 Nisan 2018
Sınav Giriş Belgesi İlanı: 24 Mayıs 2018
Sınav Tarihi: 03 Haziran 2018 Saat: 10.00
Sınav Sonuçlarının ilanı: 18 Temmuz 2018

Bir önceki yazımız olan 2018 PYBS-İOKBS Başvuruları başlıklı makalemizde 2018 PYBS başvuru şartları, 2018 PYBS giriş belgesi ve İOKBS-PYBS hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.