Son Sorgulamalar

2015 PYBS Başvuru Şartları Nelerdir?


15/04/2015 tarihinde 2015 PYBS sınav kılavuzu yayınlandı. Bu kılavuza göre 2015 PYBS sınav tarihi, PYBS başvuruları, PYBS tercih dönemi gibi iş ve işlemlerin ne zaman yapılacağı yayınlandı.

PYBS sınavına kimlerin katılabileceği, kimlerin katılamayacağı da bu kılavuzda belirtilmiştir.

2015 PYBS Başvuru Şartları Nelerdir?

2015 PYBS ye başvurabilmek için aşağıdaki şartları taşımak ve ilgili evrakları beyan etmek gerekmektedir.

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
b. Mevzuatta belirlenen kayıt-kabul şartlarını taşımak.
c. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta bir yıllık olmak.
d. Ortaöğretim kurumlarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme veya daha ağır bir ceza almamış olmak.
e. Maddî imkânlardan yoksun bulunmak (Bunun için ailenin 2014 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2015 Malî Yılı için tespit edilen 7.050,00 TL (yedibinelli TL)’yi geçmemesi gerekir. Geliri bu rakamı geçenlerin, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında yer alanlar hariç hangi kontenjan grubunda olursa olsun PYBS başvuruları kabul edilmeyecektir.).

Aile gelirinin tespitinde ailenin 2014 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır. Maddî imkânlardan yoksun olduğunu belirten “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nde yer alan (EK–1) Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname”de öngörülen ve bu beyana esas olan gelirin tespitinde;

  • Velinin ve eşi çalışıyor ise, eşi ile birlikte bütün yıllık gelir durumunu gösteren vergi dairesi, muhasebe birimi veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak 2014 yılına ait 12 aylık toplam gelirlerini gösteren belge,
  • Velinin ve eşi çalışıyor ise, eşinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardım beyannamesi, varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararının tasdikli örneği,
  • Aile üyelerinin T.C. kimlik numaraları beyanı
    eklemek suretiyle belgelendirilmesi gerekir.

Ayrıca;
f. Bursluluk başvurusu için;

 Ortaokulların 5, 6, 7 ve 8’inci sınıfları ile imam-hatip ortaokullarının 5, 6 ve 7’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak.
 Ortaöğretim okullarının hazırlık sınıfı hariç olmak üzere 9, 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak.
g. Parasız yatılılık başvurusu için;

2015_pybs_basvuru_sartlari Ortaöğretim kurumlarında sınavsız kayıtları yapılan ve öğrenimlerine devam eden, meslek lisesi, teknik lise, genel lise ve imam hatip lisesi program türlerinde 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak.
 Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarının 10 ve 11’inci sınıflarında okuyan öğrenciler için tercih edeceği pansiyonlu okullarda aynı sınıf seviyesinde öğrenim gördüğü meslek alanı/dalı bulunmak.
 Meslek lisesi, teknik lise, genel lise ve imam hatip lisesi program türlerinde 10 ve 11’inci sınıflarında öğrenim görüyor olmak.(Bu öğrencilerin dışındaki öğrenciler parasız yatılılık için başvuru yapamayacaklardır.)

PYBS Sınavına Başvuruda Bulunmak İçin Belirlenen Miktar Ne Kadar?

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavın a girebilmek için belirlenmiş olan gelir, 2015 yılında ailedeki fert başına düşen miktar 7.050 TL dir. Yani sınav başvurusunda bulunabilmek için yıllık gelirin fert başına düşen miktarı 7.050 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2015 PYBS Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? başlıklı makalemizde 2015 Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavı, 2015 PYBS başvuru ve 8.sınıfların PYBS değerlendirmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Yazı

Doğa Sigorta Hasar Dosyası Sorgulama

Doğa Sigorta Dosya Sorgulama

Doğa Sigorta 2013 yılında sigortacılık faaliyetlerine başlamış olan bir sigorta şirketidir. Doğa Sigorta hayat dışındaki …

1 Yorum

  1. PYBS Sınav Sonuçları Açıklandı mı? – PYBS 2015 Başvurusu Ne Zaman? Ne kadar Burs Alacağım? – Pybs Bursu Kaç Tl…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum gönderebilmek için aşağıdaki soruyu yanıtlayın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.